Ekologicznie, oszczędnie i praktycznie. Dzięki kogeneracji, czyli równoczesnemu wytwarzaniu energii i ciepła możesz jeszcze efektywniej wykorzystywać surowce energetyczne. To atrakcyjna inwestycja dla większych i mniejszych podmiotów, dla fabryk i obiektów użyteczności publicznej. Opisujemy, jak działają i w czym pomagają instalacje kogeneracyjne.
Dwie pieczenie na jednym ogniu
Kogeneracja, skojarzona gospodarka energetyczna, CHP (Combined Heat and Power) polega na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i użytkowego ciepła. To sposób na efektywne wykorzystanie paliw i redukcję strat energii. Do szansa na duże oszczędności w porównaniu do oddzielnej produkcji energii i ciepła.
Na czym polega kogeneracja? Energię wytwarzają turbiny (dzięki spalaniu gazu, biogazu lub innych paliw), a odpadowe ciepło dzięki odpowiednim instalacjom można wykorzystać do ogrzewania lub procesów przemysłowych.
Najczęściej w układach kogeneracyjnych stosuje się turbiny parowe (zasilane parą ze spalania węgla lub biomasy), układy gazowo-parowe (połączone z układem odzyskiem ciepła), turbiny gazowe z kotłem odzyskowym. Do instalacji kogeneracyjnej może być również podłączony silnik spalinowy (tłokowy lub Stirlinga), choć to właśnie narzędzia „na gaz” są bardziej ekologiczne i ekonomiczne.
Korzyści z kogeneracji
Skojarzona gospodarka energetyczna oznacza serię korzyści. Warto zauważyć, że dotyczą one nie tylko finansów przedsiębiorstwa, ale również kwestii ekologicznych (też powiązanych z finansami firmy) - ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i pyłów.
Kogeneracja to przede wszystkim efektywność wykorzystywania surowców. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki:
„Sprawność źródła wytwarzającego energię w skojarzeniu może przekraczać nawet 80 proc. podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej bardzo trudnym jest osiągnięcie 50 proc. sprawności. Oznacza to, że efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30 proc. wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.”
Inwestycja w instalację kogeneracyjną może zabezpieczyć przedsiębiorstwo w czasach nieustannego wzrostu cen energii. Mimo że surowce są coraz droższe, ich znacznie efektywniejsze wykorzystanie sprawia, że wzrost cen nie jest tak destrukcyjny, jak mógłby być przy ich tradycyjnym wykorzystaniu. 20 lat – taka jest średnia żywotność rozwiązań kogeneracyjnych, a koszty inwestycji zwracają się już po kilku. Oznacza to, że przedsiębiorstwo będzie oszczędzać przez następne kilkanaście lat. Kogeneracja oznacza niezależność. Umożliwia wytwarzanie energii na miejscu wtedy, gdy jest na nią zapotrzebowanie.
Skojarzona gospodarka energetyczna ogranicza emisję CO2. Przy spalaniu gazu emisja dwutlenku węgla jest znacznie niższa niż w przypadku spalania węgla. Efektywniejsze wykorzystanie surowca naturalnie obniża ilość wykorzystanych surowców. Spełniając wymogi środowiskowe można liczyć na mniejsze obciążenie podatkowe prowadzonej działalności.
Kto korzysta z kogeneracji?
Na całym świecie z instalacji CHP korzystają producenci: cementu, celulozy, papieru, szkła, żelaza, stali, materiałów budowlanych i wielu innych materiałów. Wszędzie tam, gdzie potrzebny jest prąd i ciepło. Kogeneracja sprawdzi się więc w praktycznie każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym.
Skojarzona gospodarka energetyczna nie jest jedynie domeną fabryk. Z rozwiązań korzystają również szklarnie, budynki biurowe, baseny i inne obiekty użyteczności publicznej. Odzysk ciepła daje wielką szansę na zabezpieczenie się przed rosnącymi kosztami energii i ogrzewania.
Również w Polsce rośnie zainteresowanie ekologicznymi, ekonomicznymi instalacjami kogeneracyjnymi. Oszczędność energii daje przewagę nad konkurencją i pomaga przedsiębiorstwom rozwijać produkcję w trudnych czasach.
A wcale nie trzeba wiele. Zaufaj specjalistom!
Aby w pełni cieszyć się z oszczędności stosując kogenerację, nie wystarczy sam sprzęt. Wszelkie rozwiązania muszą funkcjonować w ramach profesjonalnej instalacji odprowadzającej zarówno energię elektryczną, jak i ciepło. Ale tym może zająć się SMG Śląsk!